10 лютого виповнюється 580 років від першої писемної згадки про наш обласний центр. Як відомо, місто Хмельницький веде свій родовід від невеличкого поселення Плоскирів або Плоскирівці, що виникло в місці впадіння річки Плоскої до Південного Бугу.
Звичайно, територія, на якій розташований Хмельницький, була заселена ще в давні часи. Дослідження виявили в межах і околицях міста чимало археологічних пам'яток. Зокрема, на схід від мікрорайону Лезневе – поселення з матеріалами доби бронзи 2 тис. до н.е. та скіфського часу 7-3 ст. до. н.е., у мікрорайоні Озерна – багатошарове поселення з матеріалами раннього залізного віку І тис. до н.е., у мікрорайоні Дубове – поселення скіфського часу 7-3 ст. до. н.е., у мікрорайонах Гречани та Озерна – поселення черняхівської культури 3-4 ст. тощо. До наших днів збереглися кургани, які датуються археологами 7-3 ст. до. н.е. (скіфський час) – один у мікрорайоні Заріччя та два на південний схід від мікрорайону Ракове.
Точна дата заснування міста Хмельницького невідома, однак достовірно можна стверджувати про існування Плоскирова (Плоскировець) вже у першій половині XV ст. На той час Поділля стає ареною боротьби між литовськими князями та Польським королівством, яка закінчилася на користь останнього. У 1431-1434 роках територія Західного Поділля, включаючи верхнє Побужжя, остаточно відійшла під владу Корони Польської.
1434 року у Західному Поділлі було запроваджено польський адміністративно-територіальний устрій і утворено Подільське воєводство (адміністративний центр – місто Кам'янець), яке складалося з Кам'янецького, Летичівського і Червоногородського повітів. Східне Поділля ще на деякий час залишилось у складі Великого князівства Литовського.
Польський король Владислав ІІ Ягайло в ці роки надає своїй шляхті привілеї на приєднані подільські володіння. Серед населених пунктів, що згадуються у документах королівської канцелярії, знаходимо поселення сільського типу (villa) під назвою Ploskirоwcze (Плоскирівці) та відповідний до цього запис: 10 лютого 1431 р. у місті Сопоті король Владислав ІІ Ягайло записує Янові Чанстуловському 100 гривень на володіння "селами Голисин та Плоскирівці на річці Бог у Летичівському повіті Подільської землі" ("… super villis Holissin et Ploskirоwcze super fluvio Boh iacentu in terra Podoliensi et districtum Latichoviensi sitas").
В роки королювання Владислава ІІІ (1434-1444 рр.) нова згадка – підтверджується право на володіння поселенням, яке вже названо як Ploskirоw – Плоскирів.
Цю найдавнішу на сьогодні писемну згадку про Хмельницький виявив у Варшавському архіві давніх актів історик Віталій Михайловський.
Саме на підставі цієї згадки у історичних документах хмельничани святкуватимуть у вересні 580-ту річницю свого рідного міста Хмельницького!